Depresja – objawy somatyczne

Depresja często nazywana jest chorobą duszy, ale nie można zapominać, że dotyka również ciało chorego. Poza objawami takimi jak obniżenie nastroju, smutek czy zniechęcenie pojawiają się także objawy ze strony całego organizmu.

Wśród najczęściej występujących symptomów fizycznych depresji należy wymienić zespół objawów bólowych pojawiających się w szczególnie stresujących sytuacjach. Zazwyczaj obejmuje on ból głowy, ból brzucha, kręgosłupa a niekiedy również uczucie bólu lub kłucia  serca. Te objawy pojawiają się najczęściej w bardzo stresujących sytuacjach, ale  u osób żyjących w permanentnym stresie mogą zmienić się w objawy przewlekłe.

Depresji często towarzyszą także pojedyncze objawy somatyczne takie jak zawroty głowy, kołatanie serca, problemy z oddychaniem i duszności, odczuwanie sztywności mięśni prowadzącej niekiedy do bólu, zaburzenia funkcjonowania zmysłów a nawet ogólne zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych – najczęściej układu pokarmowego.

Warto zatem pamiętać, że depresja to nie tylko choroba duszy ale w dużej mierze również ciała. Jeśli pojawiają się u chorego objawy somatyczne nie powinno się czekać, aż przejdą ale jak najszybciej rozpocząć terapię. Nieleczona depresja może doprowadzić do ruiny nie tylko psychikę ale również ciało chorego.

 

Więcej informacji na temat leczenia depresji.