Lęk

Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Lęk nie jest uznawany za objaw depresji, niemniej jednak z obserwacji psychiatrów i psychologów wynika, że wielu chorych stale się czegoś obawia. Na początku chorzy odczuwają delikatny niepokój, którego powodu nie potrafią określić. Z czasem odczuwany lęk jest coraz silniejszy, ale zazwyczaj nie można określić konkretnej przyczyny jego powstawania.

Lęk towarzyszący depresji bywa na tyle silny, że zaburza normalne funkcjonowanie w środowisku. Zdarza się dość często, że choć nie ma dokładnie określonego powodu, z jakiego lęk jest odczuwany, to chorzy określają miejsce jego odczuwania. Nierzadko mówią oni, że strach wypływa z okolic klatki piersiowej.

Podczas rozmowy ze zdrowym człowiekiem mogłoby się wydawać, że tego rodzaju twierdzenia są zupełnie absurdalne, ale warto pamiętać, że w przypadku osób cierpiących na depresje wiele rzeczy niemożliwych staje się możliwymi.

Jeśli czujesz lęk, ale nie potrafisz dokładnie powiedzieć, co jest jego przyczyną – skontaktuj się ze specjalistą. Być może to lęk towarzyszący depresji?