Myślenie depresyjne

myśli depresyjneLekarze podkreślają, że depresja może skończyć się śmiercią. Najczęściej jest to śmierć samobójcza. Prowadzą do niej takie objawy jak niechęć do życia, notoryczny i głęboki smutek, a także myśli depresyjne.
Myślenie depresyjne jest najgorszym z powyższych objawów. Chory zaczyna myśleć o większości spraw negatywnie, obwinia się o wiele rzeczy, nawet jeśli nie miał na nie wpływu, drastycznie spada mu samoocena. Nierzadko pojawiają się także myśli będące urojeniami, których w żaden sposób nie można choremu wyperswadować. Częstokroć stają się one niebezpieczne zarówno dla chorego jak i jego najbliższego otoczenia.

Dodatkowym obciążeniem chorych na depresję jest brak wizji przyszłości. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy każdy z nas planuje przyszłość w różnej perspektywie. Począwszy od tego, co zjemy dziś na obiad, poprzez np. plany na wakacje, a na marzeniach o wnukach kończąc. W przypadku chorych na depresję perspektywa planów zupełnie się zmienia. Najczęściej nie myślą o przyszłości, ponieważ jej dla siebie nie widzą. Ten brak widoków na przyszłość sprawia, że są jeszcze bardziej przygnębieni i skłonni do popełnienie samobójstwa.

Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich myśli depresyjne, pamiętaj, że konieczna jest wizyta u specjalisty!