Utrata radości życia

smutekŚwiat wokół nas jest bardzo piękny. Dostrzega to każdy zdrowy człowiek. Cieszymy się z pięknej pogody, wiosennych kwiatów, letnich kąpieli w jeziorze czy możliwości podziwiania gór zimą. To drobiazgi, które sprawiają, że nasze codzienne życie staje się piękniejsze.

Do radości związanych z pięknem otoczenia dołączyć należy drobne radości związane życiem rodzinnym, powodzeniem w pracy, spotkaniem ze znajomymi. Każdy dzień jest pełen takich miłych zdarzeń, których często nawet nie dostrzegamy.

W życiu każdego z nas pojawiają się także dni smutne oraz duża ilość nieprzyjemnych zdarzeń, które powoduję, że odechciewa nam się wszystkiego. To jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Warto jednak wiedzieć, że w momencie, kiedy przez dłuższy czas nic nas nie cieszy, a to co dawniej sprawiało radość – przestało mieć jakiekolwiek znaczenie – może okazać się objawem depresji.

Brak odczuwania radości oraz przyjemności to jeden z pierwszych objawów depresji. Niestety jest on często przez długi czas niezauważany. Zły nastrój tłumaczymy sobie brzydką pogodą, zmęczeniem, przepracowaniem, niewyspaniem itp. Jest to poważny błąd i należy być tego świadomym.

Jeśli długi czas czujesz się smutny i zniechęcony idź do lekarza rodzinnego i o tym powiedz – być może to początek depresji!